top of page

408

PER

FOR

MANS

LAR

Temas/lı Performans Prömiyerleri

Temas/lı Performans Prömiyerleri 7-8 Haziran'da santralistanbul Green Studio'da gerçekleşecektir.

Çok yakında web sİtesİnde!

11.FEST408_ADA_ÖZSAR.jpg

YERİNDE

Ada Özsar

7 Haziran | 19:30

Green Studio

Yerinde, iki kişilik fiziksel bir tiyatro oyunudur. Oyun, ilişkilerinde yeni bir konumlanma arayışı içinde olan bir çiftin sorunlarını, özlemlerini ve hayallerini çeşitli oyunlar oynayarak açığa çıkarmalarını konu alır. Çağdaş dans ve hikâye anlatıcılığı tekniklerinden yola çıkarak, metin ve hareketle, masa etrafında iletişim kuran karakterler; mekanlar, hayaller ve zamanlar arasında dolaşır. Bunu yaparken hayal kırıklığı, sevgi, bir aradalık gibi kavramlar ve bu kavramların somut ve soyut yansımalarını araştırır.

11.FEST408_ALTINAY_KAPSIZ.jpg

ZAMANIN KISA DEVRESİ

Altınay Kapsız

7 Haziran | 19:30

Green Studio

Zamanın Kısa Devresi tek kişilik deneysel bir performanstır. Zaman tamircisi sıkıca bırakıldığı doğrusal şeritin “dışına” düşerek kendini tanımsız bir boşlukta bulur. Bu yeni uzamda “anlıksallık mekanları” inşa etmeye girişir. Gelip geçici, belki de kalıcı ikamet anlarında “şuandalık adacıkları” yaratır. Zamanı mekansallaştırıp mekanı bedenselleştirdiği bir yolculuğa çıkar. Anımsayan bekleyişlerin, geciken gecikmelerin, merkez yitirimlerinin, çizgiselliğin, döngüselliğin ve çokgenselliğin eşlik edeceği performansta zaman daima sarsılacak, düğümlenecek ve yırtılacaktır.

“Yasemin çiçekleri sarmışken etrafımızı kokularıyla, kulaklarda dolaşırken akordeon ezgileri, biz birdik.”
Bir Akşam Yemeği, birliktelik oluşturamamış 4+1 kişilik bir ailenin, duygu patlamaları ve yüzleşmelerle dolu bir akşam yemeğini gözler önüne seren fiziksel ve sözsüz deneysel bir tiyatro oyunudur.

11_edited.jpg

BİR AKŞAM YEMEĞİ

Bilge Yüceer

8 Haziran | 19:30

Green Studio

11_edited.jpg

ÖLÜ DÜŞÜNCELER DİYARI

Bükre Sena Sait

8 Haziran | 19:30

Green Studio

Ölü Düşünceler Diyarı, “yoksul tiyatro” yaklaşımından esinlenen tek kişilik bir tiyatro oyunudur. Ana karakter olan Simay’ın mekânda çok fazla sessizlikle baş etmesi sonucunda kafasındaki seslerle konuştuğunu görürüz. Amacı toplumu temsil eden Utter’in onunla konuşmasını sağlamaktır. Bunun için öz ideası, özveri hissi, Lady Macbeth ve Bakkal Ethem ile tartışarak çözüm yolları arar. Lady Macbeth nefsini ve hırsını temsil ederken, Bakkal Ethem küçüklüğünü ve hazzı temsil etmektedir. Hiçbir gruba dahil olamayan birinin düşünceler diyarından gelen figürlerle söyleşisine tanık oluruz.

11_edited.jpg

DÖNGÜ

Elif Okyay

7 Haziran | 19:30

Green Studio

Döngü, fiziksel tiyatro ögeleri barındıran canlı performans eşlikli deneysel bir kısa filmdir. Tanıdığımız eylemler ve soyut figürler arasında, hareketlerin sembolik kullanımıyla yaratılan başka bir dünyanın sunumudur. Nesneler ve doğa unsurlarının iş birliği ile deneysel bir film retoriği aramaktadır. Döngüyü var eden sistemlerden ilhamla dilde direnen ifadelere farklı biçimler sunmayı hedeflemektedir. Başı ve sonu olmadığını kabul ettiğimiz döngüsel bir arayışın varış noktasını değil takip edilen yolun kendisini konu edinir. Döngüsel bir yolun duraklardan ibaret bir arayış olduğunu savunur.

11_edited_edited.jpg

İÇİMDEKİ YABAN(CI)

Gülce Bulduk

7 Haziran | 19:30

Green Studio

İçimdeki Yaban(cı), video ve ses tasarım öğeleri barındıran tek kişilik bir multimedya dans performansıdır. Yol(a) çıkan bir yabancı. Kendine yabancı. Kuyuya düşer. Karanlığıyla tanışır. Zorlanır. Dener. Yavaşlamayı,,, Duyularıyla tanışır. Dinler, dokunur, izler. İzler arar... Mor’un peşindedir. Karanlığını fark eder. Yavaşlar. Zorlanır. İçine içine girer. Teslim olmayı öğrenir. Alçakgönüllüğe yaklaşır. Suyu fark eder. Turuncuyla suyu çağırır. Su, karanlığıyla tanışmaya başladığında yamacına gelir. Çağrısını duyar. Tekil olan bir’i çoğalmaya başlar. Hayvan-insan arasında bir yerde durur. Birleşimleriyle tanışır, onları kabul eder ve içinden çıkar. Karanlık ışığa yaklaşır. İçerisinden çıkan dışarıya seslenir. Davet eder. Birliğe, aşk’a, bilgeliğe, ruuuhhh ‘a...............................

11.FEST408_İRİS_GÖĞÜSGEREN (1).jpeg

GEÇ-Tİ

İris Göğüsgeren

8 Haziran | 19:30

Green Studio

Zamanın kontrol edilemeyen ve edilemeyecek hızı beklentilerimize yetişemiyor. Yetişemiyoruz. Yetişecek ne olduğunu da bilmiyoruz. Bilmediğimiz zamanların acelesinde tamamlamadan hiçbir şeyi eksiklerle acele ediyoruz. Kendimizi acele edip beklediğimiz bilinmezliklerde tamamlayamadığımız her şeye dönme pişmanlığında buluyoruz. Zaman ile bile kaçan kovalanır ilişkisi yaşıyoruz. geç-ti, kişinin geçmişe duyduğu özlem ile geleceğe duyduğu kaygı arasında takılı kalan haline, kopamadığı anıları yük edinip aceleyle koştuğu bilinmezliğin içinde kaybolduğu/sıkıştığı o ara hale odaklanan video, ses-ışık-hareket tasarım öğeleri barındıran tek kişilik deneysel bir multimedya performansıdır.

11_edited.jpg

HİÇ Mİ YOK?

Sena Kaykaç

7 Haziran | 19:30

Green Studio

Bizi hayal ettiklerimize götüren süreç her zaman hedeflediğimiz gibi olmuyor. Merdivenin
basamakları azalmıyor. Dışarıya yansıttığımız içimizde yaşadıklarımızdan, hissettiklerimizden çok farklı olabiliyor.
Hiç mi Yok?, içsel boğuşmalar yaşarken yüzümüze çizdiğimiz tebessümle hayatımıza devam ettiğimiz süreçlerden bir kesit yansıtmayı hedefleyen, video ve ses tasarım ögeleri barındıran bir multimedya dans performansıdır.

11_edited.jpg

UCUBE

Tanya Arısoy

7 Haziran | 19:30

Green Studio

Tek kişilik bir tiyatro oyunu olan Ucube, hayata sosyal ve düşünsel anlamda uyumlanamadığını/uyumlanamayacağını düşünen bir kadının kendisini aramak üzere bir yolculuğa çıkışını ve yolunun ucubeler arasına düşüşünü, çirkinlik ve ucubelik kavramlarından yola çıkarak oluşturulmuş distopik bir dünyada anlatır. Bu dünya ikiye ayrılmış durumdadır. Bir yanda ucubeler, diğer yanda “normal” bedenlere sahip insanlar. Ucube bir yandan diğerine geçişin hikayesidir.

11. FEST408_TOLGA_CUĞ.JPG

İN(F)ŞA

Tolga Cuğ

8 Haziran | 19:30

Green Studio

Bir İNŞA mı yoksa İFŞA mı? İn(f)şa, normalin yapı bozuma uğradığı şovun, cinselliğin, farklılıkların, acının, aşkın korkusuzca yaşandığı bir düşün inşası olup aynı zamanda ötekinin icra ettiği yaşam gerçekliğinin ifşası olan canlı performans eşlikli queer bir dans videosudur. Performans farklı dans stillerinin bir araya getirildiği (hiphop-jazzfunk-vogue-urban dans) koreografiler aracılığı ile şovu, eğlenceyi, seksapelliği, gücü sergilemenin yanında iktidar ve toplum tarafından yerleştirilmiş cinsiyet kalıplarını ve rollerini yıkmanın yollarını bedensel olarak araştırır. Bu yapıyı kurarken 'tuhaf'lıktan çekinmez çünkü bu tuhaflık oyunla gerçek arasında bir yere performansı konumlandırır.

“Yığıntı... Beğenerek topladığımız küçük şeylerden oluşan kocaman bir yığıntı... Ve tam ortasında duran simsiyah hayatlarımız...”
K+al -mak, doğduğumuz günden itibaren bize pazarlanan objeler ve onlarla süregelen ilişkilerimizi konu alan video ve ses tasarım ögeleri barındıran dört bölümlük bir multimedya dans performansıdır.

IMG_5940.JPG

K+AL -MAK

Tutku Koç

8 Haziran | 19:30

Green Studio

"Bir kadın, günün birinde kibriti yere atar. Kafasının içindeki ses susmaz ve diyalog başlar.”
Çürümeye Övgü (?), bir insanın tek başınalığını anladığı günün etrafında gezinen, video ve ses tasarım ögeleri barındıran tek kişilik deneysel bir multimedia performansıdır. İcracı insanca bir noktadan seyirciyi kendi iç diyaloğuna davet etmektedir ve kafasının içinde başkasının sesini duymak istemeyen herkesi...

11_edited_edited_edited_edited.jpg

ÇÜRÜMEYE ÖVGÜ (?)

Zeynep Duman

8 Haziran | 19:30

Green Studio

Dünyada Son Akşamüstü, yok oluşa en yakın yerde varoluşun, güç dengesinin, ilişkilerin, şehir hafızasının sınırlarında gezineceğimiz, günümüz dünyasına ait bir tiyatro oyunudur. Hayata birlikte veda etmek isteyen 4 kişinin son 20 dakikasına tanık oluruz.

11_edited_edited.jpg

DÜNYADA SON AKŞAMÜSTÜ 

Zeynep Su Topal

7 Haziran | 19:30

Green Studio

temaslı perf bilet

Temas/sız Performans Prömiyerleri

Temas/sız Performans Prömiyerleri 9 Haziran'da santralistanbul Enerji Müzesi Seminer Salonu'nda gerçekleşmiştir.

Duvar, kendimize ve başkalarına ait olumsuz yargılardan oluşan ve bir işe başlayıp tamamlamamıza engel olan mental duvarın, bir insanın üzerinde yarattığı etkileri araştıran ve bu duruma çözüm arayan; bilgisayar oyunlarından esinlenmiş bir animasyon video projesidir.

temassız perf bilet

Arif, Melisa Kesmez'in “Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz” kitabının “Arif” tiradının teatral uyarlamasını yansıtan bir kısa filmdir. Hikâye yarım kalan bir aşk hikâyesine ışık tutan, birbirlerinin hayatlarına anlık olarak değen iki kadının hikâyesini konu alır. Film oyuncunun yakın zamanda yaşadığı kişisel deneyimlerle oyun kişisinin yaşantısı arasında bir bağ kurmayı hedefler.